İYİ PARTİ'DEN ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASINA HUKUKİ İTİRAZ

İYİ Parti bazı cadde ve sokaklarda Çorum belediyesinin ücretli otopark kararını yargıya taşıyacak.
Bu haber 2020-01-09 16:35:21 tarihinde eklenmiştir.

İYİ Parti bazı cadde ve sokaklarda Çorum belediyesinin ücretli otopark kararını yargıya taşıyacak.

CHP’nin peşinden İYİ Parti’de uygulamayı yargıya taşıma kararı aldı. İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, “Çorum belediyesinin ilgili encümen kararını, kamu yararı ve şehircilik ilkeleri doğrultusunda uygun kullanılmadığından idare mahkemesi nezdinde girişimde bulunulacağımızı kamuoyuna duyururuz” dedi.

 

Yirmi altı yıldır kesintisiz yönetilen il belediyesi bu güne kadar yollarda bir iyileştirme yapamayıp hatalarının faturasını vatandaşa çıkarılamayacağını kaybeden Bekir Özsaçmacı,

 

“Çorum belediyesini çeyrek asırdır yöneten düşünce imar ve ranta dayalı kazanç her dönem yeni bir ekiple rant paylaşımı içerisine girdiği görülmekte; Şöyle ki çeyrek asırdır yapı ruhsatı vermeden önce otopark harcı alınmaktadır. 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelere dayanarak vatandaşlara Yapı Ruhsatını vermeden önce belli bir otopark harcı almakta ve bu harcı da yapılacak binanın büyüklüğüne, konumuna, değerine göre belirlemektedir. Yani vatandaş bir yere bina yapacaksa, Belediye’ye öncelikle otopark ücreti yatıracaktır. Yani vatandaş binasını yapmadan önce otoparkının bedelini peşinen ödemek zorunda bırakılmaktadır. Hal böyle iken belediye otoparkları yapması gerekmekte ya da alınan otopark harçlarının geri iade edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Bu bedel, Belediyelerin Kamu Bankalarında açtırdıkları özel otopark hesabında faizle muhafaza edilmesi gereken ve bu otopark parasının da başka amaçlar için kullanılması emredici bir dille yasaklandığını vurgulayan Özsaçmacı, uygulamaya ilişkin şunları söyledi:  “Bu hesapta toplanan paralar, yalnızca otopark inşaatı masrafları için kullanılır ve İçişleri Bakanlığınca denetlenir denilmektedir. Çorum belediyesi her ne kadar 5393 sayılı belediyeler kanununa göre kendine yol açmaya çalışsa da 3194 Sayılı İmar Yasasının ilgili hükümlerine göre, herhangi bir sahanın imar planında gösterildiği amacın dışında başka bir amaçla kullanılamayacağı, ihtiyaca binaen lüzumlu park yerlerinin de imar planında gösterilmesi gerektiği imar yasasında belirlenmiştir. Ayrıca Çevre ve şehircilik bakanlığının 2018 yılında yayınlanan otopark yönetmeliği açıktır. Bahsettiğimiz yasal durumlar ortada iken ve dahi alınan otopark ücretleri de mevcut iken tüm Çorumlu konut, mülk sahiplerinde alınan bedellerin geri ödenmesi ya da belediyenin otopark yapması gerekliliktir.

Cadde ve sokakların otopark olarak tahsis edilerek işletilmesi, kiraya verilmesi konusunda Danıştay 8. Dairesinin vermiş olduğu kararlar belediyenin takdir yetkisine hukuki itirazlarımızın cevabını oluşturmaktadır.

Çorum belediyesinin ilgili encümen kararını, kamu yararı ve şehircilik ilkeleri doğrultusunda uygun kullanılmadığından idare mahkemesi nezdinde girişimde bulunulacağımızı kamuoyuna duyururuz” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
% 100
Kötü
% 0
 
Hedef, hedefiniz olacak
© Copyright 2013 Çorum Hedef Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA