'ÇOK BÜYÜK BİR ARKADAŞIMI KAYBETTİM'

Hayrettin Karaca'nın yakın arkadaşı sümerolog,tarihçi, ilkokulu Çorum' da okuyan Muazzez İlmiye Çığ Hayrettin Karaca'nın ölümünün kendisini çok üzdüğünü belirtti.
Bu haber 2020-01-21 00:24:31 tarihinde eklenmiştir.

“ÇOK AĞLADIM BUGÜN, ÇOK...”

Hayrettin Karaca'nın en yakın arkadaşı olan; Birinci Dünya Savaşı'ndan Kurtuluş Savaşı'na, Cumhuriyet'in kuruluşundan Atatürk'ün devrimlerine kadar Türkiye tarihinin en önemli ve zor zamanlarına şahitlik eden Sümerolog, bilim insanı ve tarihçi olan Muazzez İlmiye Çığ, Karaca'nın ölümünden sonra  konuştu.

106 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ, Hayrettin Karaca'yla beraber yıllarca "Giderayak" adlı bir program yaptı.İki bilim insanının Türkiye'nin güncel sorunlarını ve geleceğini konuştuğu program bugün halen hafızalarda yerini korurken, Muazzez İlmiye Çığ, Hayrettin Karaca'nın ölümünün ardından, duygularını anlattı. Çığ bu toprakların çok değerli bir insanı kaybettiğini, söyledi.

 Sabahtan beri çok üzgün olduğunu ve sık sık ağladığını anlatan Çığ, Hayrettin Karaca'nın çok kültürlü ve dolu dolu bir insan olduğunu, bir kitap almak istediğinde dahi, 10 kitap alıp, gerisini etrafına dağıtan bir insan olduğundan bahsetti."Çok büyük bir arkadaşımı kaybettim" diyen Çığ, "Çok ağladım bugün, çok..." diye belirtti.

Öte yandan, Muazzez İlmiye Çığ, "Giderayak" adlı programın nasıl ortaya çıktığını da anlattı."Bugün, sabahtan beri çok üzüntülüyüm. Kısa bir arkadaşlığımız oldu onunla, ama çok yakın arkadaş olduk.

'Giderayak' programı da öyle bir şey oldu ki...

Hayrettin ile kitap fuarında tanıştık. O çok kitapsever, çok kitap alırdı. Gelir benimle konuşur, sohbet ederdi. Birgün evime geldi. 'Gel seninle televizyon program yapalım' dedi. 'Sen aklını mı kaçırdın' dedim, 'ben 90 yaşındayım, hayatımda böyle bir şey yapmadım. Olamaz' diye ekledim. 'Olur, olur' dedi. 'Yahu olamaz' dedim. 'Olmazsa birkaç kişi alalım' dedi. Öyle de yaptık. Olmadı... Ondan sonra beraber başladık, çok da güzel oldu, çok da severek yaptık. Hiç hazırlanmadan gidiyorduk programa, karşılıklı çok güzel geçiyordu. Programın nasıl bittiğini anlamıyorduk. Benim için hakikaten iyi bir zaman oldu. Ne yazık ki, ben Mersin'e geldim, o Yalova'ya gitti, böylece programı bırakmak zorunda kaldık. 15 günde bir yaklaşık 6-7 sene sürdü birlikte programımız.

İlmiye Çığ  çok büyük bir arkadaşımı kaybettiğini,. bundan dolayı hâlâ içinin yandığını belirtti.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
% 100
Kötü
% 0
 
Hedef, hedefiniz olacak
© Copyright 2013 Çorum Hedef Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA