'KRİZ FIRSATÇILIĞINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın Koronavirüs tedbirleri için bir basın açıklaması yaptı. Aşgın, makamında yaptı.
Bu haber 2020-03-14 12:24:04 tarihinde eklenmiştir.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın Koronavirüs tedbirleri için bir basın açıklaması yaptı. Aşgın, makamında yaptığı açıklamada, “Hiçbir virüs bizim aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir” dedi.

Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat, Lemzi Çöplü, Alper Zahir, Turhan Candan, Zübeyr Tuncel ve Zabıta Müdürü Fatih Sak katıldı.

  1.  “DEVLETİMİZ SÜRECİ ÇOK İYİ YÖNETTİ”

Aşgın toplantıda, “Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan yeni Coronavirüs tüm dünyanın teyakkuza geçmesine yol açtı. Virüsle ilgili ilk tespitler 2019 yılının son günlerde yapıldı. Şu ana kadar 6 kıtada, 116 ülkede görülen corona virüsü yaklaşık 130 bin insana bulaşmış durumda. Bugüne kadar da başta Çin, İran ve İtalya olmak üzere 5 bine yakın kişinin ölümüne sebep oldu.

Covid – 19 olarak adlandırılan bu yeni Coronavirüsü, öksürük, boğaz ağrısının yanı sıra, yüksek ateş, kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik ve solunum yetmezliği yakınmaları ile kendisini gösteriyor.

Komşu ülkelerde olan virüsün geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca yaptığı basın toplantısında ülkemizde de tespit edildiğini kamuoyuna duyurdu.

Tabi Türkiye’de ilgili bakanlıklarımız, kurumlarımız büyük ölçüde teyakkuza geçmiş, virüsün Türkiye’ye ulaşması durumunda alınacak tüm önemleri almışlardı.

Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip coronavirüsün pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Devletimiz süreci çok iyi yönetti. Bunda, Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ve hassasiyeti etkili oldu” ifadelerine yer verdi.

 

 

  1. 3 BİN LİTRE ÖNLEYİCİ MALZEMEYİ
  2. TEDARİK ETTİK
  3.  

“Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sağlık Bakanımıza, İlgili kurumlarımızın yetkililerine, virüsün yayımlamaması için gayret sarf eden sağlık çalışanlarına en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Bir vatandaş olarak da teşekkür ediyorum” diyen Aşgın,

Biz Çorum Belediyesi olarak şehrimizde coronavirüsüne karşı tedbirlerimizi en üst düzeyde aldık. Sağlık Bakanımızın, bir kişide görüldüğünü ifade ettiği basın toplantısından hemen sonra gerekli çalışmalara başladık.

Belediye olarak vatandaşımızın konforunu, yaşam kalitesini düşünmek zorunda olduğumuz gibi sağlığını da düşünmek zorundayız.

Öncelikli olarak, Belediyemiz bünyesinde yapacağımız önleyici çalışmalarda daha etkin ve daha hızlı hareket edebilmek amacıyla Başkan Yardımcımız Lemzi Çöplü, koordinatör başkan yardımcısı olarak görevlendirdik. Dezenfeksiyon işlemiyle ilgili 3 bin litre önleyici malzemeyi tedarik ettik” dedi.

Halkın yoğun olarak kullandığı Belediye hizmet binaları, okullar, camiler, otobüs durakları, çocuk oyun alanları, parklar, şehirlerarası otobüs terminali ve yeşil alanlar gibi yerlerde çok hızlı bir şeklide dezenfekte çalışmalarına başlattıklarına değinen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “ Tüm cami, mescit, şadırvan, tuvaletleri temizledik. Dezenfekte ediyoruz. Tüm okullarda çalışmalarımızı başlattık. Tüm kamu kurumlarında çalışmalarımızı başlattık.

Sivil Toplum Örgütlerinden gelen tüm talepleri karşılıyoruz. Hacı Bektaşı Veli Vakfını Cumartesi günü dezenfekte edeceğiz. Tüm çöp konteynerlerını dezenfekte ediyoruz. Tüm park, yeşil alan ve çocuk oyun gruplarını dezenfekte ettik, yıkadık. Tüm toplu taşıma araçlarını, 23 kapalı otobüs durağı, şehirlerarası otobüs terminalinin dezenfekte ve temizlik işlerini tamamladık. Kapalı duraklarımıza ve tesislerimize dezenfektanlar monte ettik” şeklinde konuştu.

 

  1.  
  2. '1 MAYIS’A KADAR SU KESİNTİSİ YOK'

Toplantıda Koronavirüs için yapılacak olanları sıralayan Başkan Aşgın, “Temizliğin bu süreçteki önemine binaen 1 Mayıs tarihine kadar herhangi bir su kesintisi yapmayacağız.

Kadın Kültür Merkezlerimiz, gençlik merkezlerimiz, engelli eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve yürütmekte olduğumuz bütün kurslara ara veriyoruz.

Spor salonlarımızdaki spor kurslarına ara veriyoruz. Kurumlararası spor etkinliklerimiz ise devam edecek.18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinlikleri kapsamında düzenleyeceğimiz “Kahramanlık Türküleri Konseri” 20-29 Mart tarihleri arasında 70 yayınevi ve 25 yazarın katılımıyla gerçekleştirilecek olan Kitap ve Kültür Günleri, 1 Nisan 2020 tarihinde düzenleyeceğimiz Aşık Borani Vefa Gecesini süresiz olarak erteledik” dedi.

'KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK İSTEYENLERE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Krizi fırsata çevirmek isteyenlere karşı zabıta denetimlerini artırdıklarına dikkat çeken Aşgın, “Krizi fırsata çevirmek isteyenlere asla müsaade etmeyeceğiz. Halkın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, kafeteryalar, restoranlarda hijyen denetimlerimizi artırdık. Bu denetimlerimizi sürdüreceğiz. Halk pazarlarında satıcılara eldiven dağıtarak hijyen denetimine katkı yapacağız. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla bilboard, afiş, raket, dijital ekranlarımız, kurumsal web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımızdan gerekli enformasyonu sağlıyoruz.

Sağlık Bakanımızın ülkemizde de virüsün görüldüğüne dair açıklamasıyla birlikte yürüttüğümüz önlem alıcı tedbirlerimiz en üst düzeydedir. Çorum Valiliğimiz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir.

Ben buradan hemşehrilerime seslenmek istiyorum. İçiniz rahat olsun. Biz Çorum Belediyesi olarak çalışıyoruz. Hiçbir virüs bizim aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir” açıklamalarında bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
% 100
Kötü
% 0
 
Hedef, hedefiniz olacak
© Copyright 2013 Çorum Hedef Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA