SUNGURLU'DA 63 POZİTİF VAKA!

Çorum’un Sungurlu Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sungurlu’da 63 kişide koronavirüs vakası tespit edildi.
Bu haber 2020-06-10 19:59:25 tarihinde eklenmiştir.

Çorum’un Sungurlu Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sungurlu’da 63 kişide koronavirüs vakası tespit edildi.

Sungurlu Belediye Başkanı Abdülkadir Şahiner’in kısa süre önce basına yansıyan belediye personeline test yapılması konusundaki sıkıntılarını dile getiren açıklamasına cevap veren Sungurlu Kaymakamlığı, ilçede 63 pozitif vaka tespit edildiğini açıkladı.

Sungurlu Kaymakamlığından yapılan açıklamada; “Sungurlu İlçe Sağlık Müdürlüğünce Covid-19 kapsamında 273 adet (pozitif vakaların yakın temaslıları, askeri personel, bakım merkezleri, ceza evi personelleri, tarım işçileri, taramalar vb.) numune alınmıştır. Sungurlu İlçemizde 63 vaka tespit edilmiş, 24 vatandaşımızın hastanede yapılan testlerinin pozitif gelmesiyle İlçe Sağlık Müdürlüğü personelimizin öz veriyle yaptığı filyasyon çalışmaları neticesinde 39 kişide hastalık ilerlemeden tespit edilerek salgının yayılması engellenmiştir” denildi.

Kaymakamlığın açıklaması şu şekilde:

“Bazı basın yayın kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında Covid-19 ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin idareyi töhmet altında bırakan ifadelerin olduğu tespit edilmiş ve konu ile ilgili açıklama yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Yapılan paylaşımda bir belediye personelinin (Ç.G. 25) ateşlenerek hastaneye kaldırıldığı ve talep edildiği halde  şahsın temaslılarına test yapılmadığı iddia edilmiş olup, söz konusu iddia gerçek dışıdır.  04.06.2020 günü Emralioğlu Apartmanında 4 vakanın tespit edilmesiyle birlikte İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz hızlı bir şekilde filyasyon çalışmalarına başlamış ve yakın temaslısı olduğu tespit edilen ailenin de aralarında olduğu 10 kişiden numune alınmış ve 4 kişinin daha Covid-19 hastası olduğu ortaya çıkmıştır. Bu test sonucunda anne ve babası pozitif çıkan Ç. G.’nin test sonucu negatif gelmiş, şahıs evinde izole edilerek takibe alınmıştır. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunca hazırlanan Covid-19 rehberi kapsamında olası vakanın temaslılarına yapılması gerekenler başlığı altında test sonucunun negatif gelmesi durumunda herhangi bir işlemin yapılmayacağı açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, söz konusu şahsın belediyede çalışıyor olması göz önünde bulundurularak inisiyatif alınmış,  İlçe Sağlık Müdürü’nün koordinesinde 10 sağlık görevlimiz tarafından aynı gece saat 01.00’e kadar temaslılara ilişkin filyasyon çalışması gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, iddia edildiği şekilde şahısla ilgili herhangi bir ateşlenme ve hastaneye kaldırılma söz konusu olmadığı gibi, yaklaşık 3 gündür devam eden takibi neticesinde de hastalığa ait bir semptoma rastlanmamıştır. Şahısta 14 günlük karantina süresi içerisinde herhangi bir semptom gelişmesi durumunda İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce hastaneye sevki sağlanarak tekrar kontrol numunesi alınacak ve çıkan neticeye göre gerekli işlemler yürütülecektir.

Sungurlu ilçemizde salgınla mücadele yeni bir olgu olmayıp ilk vakadan itibaren mücadeleye başlanmış ve alınması gereken tüm tedbirler zamanında alınarak herhangi bir aksaklığa mahal verilmeden kararlılıkla uygulanmıştır. Sağlık ekiplerimizce filyasyon çalışmaları Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre yürütülmüş, hiçbir zaman kişiye ya da kuruma özel bir uygulama söz konusu olmamıştır. Numune alınan şahıslardan pozitif çıkan vatandaşlarımızın yakın temaslıları sağlık ekiplerimizce yapılan filyasyon çalışmaları neticesinde tespit edilmekte ve ilgililere Covid-19 testi derhal yapılmaktadır. Test sonucu negatif çıkan vakaların yakın temaslılarına test yapılması gibi bir durum söz konusu olmayıp, bu kişiler evlerinde tedbiren karantinaya alınmakta, İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ve Aile Hekimlerimizce günde 3 defa aranarak durumu takip edilmektedir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Güzel
% 100
Kötü
% 0
 
Hedef, hedefiniz olacak
© Copyright 2013 Çorum Hedef Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA